Postępowanie w bólach kręgosłupa. Część 3. Badania radiologiczne i operacje chirurgiczne.
Wykonywanie badań radiologicznych to jeden z najczęstszych błędów popełnianych w przypadku leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa, mięśni i stawów.
Z założenia badania te (zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa) mają wskazać przyczynę naszych dolegliwości. Zmiany takie jak przepuklina dysku międzykręgowego, zmiany zwyrodnieniowe kręgów czy zwapnienia ścięgien i więzadeł są obarczane winą za odczuwane dolegliwości bólowe.
Prawda jednak jest taka, że wiele osób, które nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych, również ma zmiany zwyrodnieniowe czy dyskopatyczne. Badania przeprowadzone na zdrowych osobnikach pokazują dobitnie, że takie zmiany są naturalnym procesem i nie powodują bólu. Okazuje się, że ponad połowa zdrowych dwudziestolatków ma zmiany zwyrodnieniowe dysków międzykręgowych! Nawet 80% pięćdziesięciolatków i aż 96% osiemdziesięciolatków ma zmiany zwyrodnieniowe dysków międzykręgowych i nie odczuwa dolegliwości bólowych! Protruzję jądra miażdżystego dysku międzykręgowego znaleziono u 30% dwudziestolatków, 60% pięćdziesięciolatków i 84% osiemdziesięciolatków nie odczuwających żadnych dolegliwości z tym związanych!. Kręgozmyk (przesunięcie jednego kręgu względem drugiego) znaleziono w tych badaniach u 3% dwudziestolatków, 14% pięćdziesięciolatków i aż 50% osiemdziesięciolatków bez dolegliwości bólowych. Wniosek jest jednoznaczny – te zmiany nie powodują dolegliwości bólowych.
W moim gabinecie często leczę pacjentów, których rezonans magnetyczny nie wykazał żadnych zmian w obrębie kręgosłupa, a mimo to pacjenci ci nie są w stanie normalnie funkcjonować.
Badania radiologiczne nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu pacjenta.
Badania radiologiczne nie wskazują przyczyny dolegliwości bólowych i mogą być szkodliwe z kilku powodów:
Reasumując, badania radiologiczne ani leczenie operacyjne generalnie nie są potrzebne do wyleczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. W 80% przypadków badania radiologiczne nie zmieniają diagnozy i metody leczenia. Jedynie w przypadku podejrzenia złamania lub infekcji czy nowotworu wskazane jest wykonanie tych badań.
Są to schorzenia bardzo rzadkie (mniej niż 1% wszystkich dolegliwości bólowych) charakteryzujące się specyficznymi objawami towarzyszącymi takimi jak gorączka czy nagła utrata wagi. Wiodące ośrodki naukowe nie rekomendują wykonywania rutynowych badań radiologicznych ani leczenia chirurgicznego pacjentów z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.
Zamiast leczenia chirurgicznego pacjenci powinni uczęszczać na zabiegi rehabilitacyjne.
Jakie to powinny być zabiegi?
Rehabilitacja powinna być skoncentrowana na ćwiczeniach fizycznych. Ćwiczenia te powinny być wykonywane (kiedy tylko jest to możliwe), w pozycji stojącej i siedzącej – czyli w pozycjach, w których funkcjonujemy na codzień oraz kiedy najczęściej odczuwamy dolegliwości bólowe. Nasz organizm inaczej zachowuje się kiedy stoimy, inaczej kiedy siedzimy, a jeszcze inaczej kiedy leżymy. Inne jest obciążenie stawów i dysków międzykręgowych, inaczej pracują mięśnie i więzadła. W pozycji stojącej mózg nieustannie kontroluje równowagę. To wszystko musi być uwzględnione w procesie rehabilitacji.
Ćwiczenia powinny przygotowywać pacjentów do zwiększonego obciążenia stawów i kręgosłupa w różnych pozycjach na przykład podczas pochylania się.
Zabiegi manualne zawsze należy łączyć z ćwiczeniami fizycznymi.
Zabiegi fizykoterapeutyczne (prądy, lasery, ultradźwięki) powinny być ograniczone do minimum. Ich skuteczność jest bardzo wątpliwa a powodują uzależnienie pacjenta od rehabilitacji.
Musimy pamiętać, że na nasze zdrowie pracujemy całe życie. Ruchomość kręgosłupa czy stawów ulega stopniowemu ograniczeniu przez lata. Nie należy spodziewać się, że wróci do normy po kilku zabiegach. Zwłaszcza w przypadku gdy spędzamy wiele godzin przed komputerem, a nasza aktywność fizyczna ograniczona jest do sprzątania mieszkania i robienia zakupów. Rehabilitacja jest procesem, który zazwyczaj zajmuje kilka miesięcy. Wyleczenie bólu to tylko początek tego procesu. Powrót do pełni sprawności obejmuje zwiększenie ruchomości wszystkich stawów, zwiększenie elastyczności i siły mięśni oraz usprawnienie pracy układu nerwowego – koordynacji i równowagi. Taki proces zajmuje średnio 3 miesiące. Niestety pacjenci często rezygnują z leczenia przedwcześnie, a ich dolegliwości wracają.