Blog

Opieka osteopatyczna w czasie ciąży.

Przez: Jan Jaśkowski

Osteopatia w ciąży

Ciąża w życiu kobiety to okres niezwykły pod wieloma względami. W tym czasie zarówno w ciele jak i psychice kobiety zachodzi wiele zmian, które mają przygotować ją do narodzin potomstwa.

Osteopaci od wielu lat pomagają ciężarnym kobietom w tym szczególnym momencie ich życia, koncentrując się na fizycznym aspekcie zmian zachodzących w ich organizmach. Opieka osteopatyczna to nie tylko pomoc w dolegliwościach bólowych, występujących w czasie ciąży. Osteopaci starają się również o zapewnienie optymalnego rozwoju płodu, usprawnienie procesu porodu i przyspieszenie regeneracji poporodowej.

W pierwszym trymestrze ciąży, obserwuje się nieznaczne zmiany w ustawieniu miednicy i kręgosłupa. Miednica ulega rotacji tylnej co powoduje spłaszczenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa – lordozy w odcinku lędźwiowym i szyjnym, kifozy w odcinku piersiowym. To powoduje zwiększenie napięcia mięśni zginaczy biodra, a także nieznaczne zwiększenie napięcia mięsni górnej, przedniej ściany brzucha. Pod koniec drugiego trymestru następuje odwrócenie tych zmian. Miednica rotuje do przodu, a krzywizny kręgosłupa pogłebiają się. W pierwszej połowie ciąży następuje też większość zmian w gruczołach piersiowych. Zwiększona masa piersi może dodatkowo pogłębić lordozę w odcinku szyjnym i kifozę w odcinku piersiowym kręgosłupa.Te zmiany mogą prowadzić do ucisku na struktury naczyniowo-nerwowe (tętnice, żyły i nerwy) zaopatrujące kończyny górne.

W drugiej połowie ciąży rozrastający się płód zaczyna uciskać na przednią ścianę brzucha, a także ściska narządy wewnętrzne jamy brzusznej, wypychając je do góry. W tym czasie ściany klatki piersiowej tworzone przez żebra muszą się rozszerzyć, aby pomieścić wypychane narządy jamy brzucha. Te zmiany mogą prowadzić do zwiększonego napięcia mięśni międzyżebrowych i przepony jak i zwiększonego napięcia wzdłuż mięśni prostych brzucha, mięśni czworobocznych lędźwi, a także powięzi piersiowo-lędźwiowej. Ograniczona pojemność jamy brzucha może prowadzić do ucisku na macicę, a tym samym na mięśnie dna miednicy. Jest to o tyle istotne, że mięśnie te wraz z rozszerzaniem się miednicy i tak są niezwykle napięte. Skolioza kręgosłupa, powodująca asymetryczne ułożenie żeber może dodatkowo utrudniać zwiększanie pojemności klatki piersiowej i jamy brzucha.

W związku ze zmianami zachodzącymi w kręgosłupie zmienia się również chód kobiety. Zwiększona kifoza (garbienie się) odcinka piersiowego ogranicza rotację w tym odcinku prowadząc do zmniejszonej koordynacji pomiędzy stawami barkowymi i miednicą w płaszczyźnie poprzecznej. Nieznacznie zmienia się także ustawienie stawów biodrowych, a przez to ułożenie stopy, które może dodatkowo obciążać kończynę dolną, prowadząc do dolegliwości bólowych.

Analiza ruchomości kręgosłupa we wczesnej ciąży może pomóc zidentyfikować potencjalne ograniczenia, które w zaawansowanej ciąży mogą doprowadzić do zwiększonych nacisków i napięć, powodując tym samym dolegliwości bólowe. Znając mechanizm powstających zmian osteopata może prowadzić odpowiednie postępowanie ograniczając występowanie dolegliwości bólowych i ułatwiające ciężarnej doczekanie porodu.

Osteopaci stosują delikatne metody rozluźniania tkanek miękkich oraz łagodne techniki zwiększające ruchomość stawów. Prawidłowa ocena i postępowanie terapeutyczne może korzystnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy jak również optymalny rozwój płodu, a także zapobiec potencjalnym komplikacjom związanymi z porodem oraz przyspieszyć regenerację po porodzie.

Umów się na wizytę online: https://osteopatagdansk.pl/rezerwacje/