Blog

Rehabilitacja sportowców

Przez: Jan Jaśkowski

osteopatia

Jako sportowiec chcesz aby twoje ciało funkcjonowało idealnie. Wiele czynników ma na to wpływ: sen, odżywianie, odpoczynek, efektywność biomechaniczna i prawidłowy trening. Osteopaci oceniają wpływ tych czynników na zdrowie oraz ich wzajemną zależność.

Przewlekłe urazy

Są to urazy, z którymi borykasz się od dluższego czasu i nie możesz się ich łatwo pozbyć. Jeżeli jesteś sportowcem i w połowie sezonu zaczynasz odczuwać ból, który nasila się im więcej trenujesz bardzo prawdopodobne jest, że cierpisz z powodu przeciążenia stawu lub stawów.
To oznacza, że twoje tkanki “wycierają się” szybciej niż potrafią zregenerować. A skutkiem jest ból. W swojej praktyce oceniam gdzie znajdują się ograniczenia powodujące przeciążenie. Jeżeli cierpisz na ból kolana, bardzo prawdopodobnym jest, że stawy stopy nie pracują prawidłowo, chociażby z powodu dawnej kontuzji. To może powodować przeciążenie kolana. Z drugiej strony oceniam czy organizm ma odpowiednie warunki do regeneracji. Brak snu lub zbyt częste treningi mogą uniemożliwiać prawidłowe gojenie się tkanek. Dlatego tak ważne jest aby znaleźć pierwotną przyczynę dysfunkcji, jak na przykład ograniczenia ruchomości w innych stawach, nierównowaga mięśniowa czy nieodpowiedni trening. W przypadku kolana może okazać się, że kolano wcale nie wymaga leczenia!
Leczenie jest dobrane do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta.

Efektywność biomechaniczna

Jeżeli się wysypiasz, dobrze się odżywiasz i masz odpowiedni program treningowy należy sprawdzić jak sprawnie się poruszasz. Analizujemy ruch pod kątem siły, stabilności, rozciągnięcia i kontroli motorycznej. Jeżeli grasz w piłkę nożną i nie możesz obrócić głowy w prawą stronę tak dobrze jak w lewą jesteś w niekorzystnej sytuacji podczas gry. Będziesz wolniej reagował na piłkę lecącą z prawej strony. Ważnym jest aby znaleźć przyczynę tej asymetrii. W podanym przykładzie oczywistym wydaje się problem z kręgosłupem szyjnym. Jednak szyja nie istnieje w odosobnieniu tylko jest polączona bezpośrednio z kręgosłupem piersiowym. Bardzo często to właśnie w odcinku piersiowym kręgosłupa znajdujemy ograniczenia ruchomości i zwiększone napięcie mięśni, które wpływa na optymalną sprawność. Podczas gry ogromny wpływ na ruchomość kręgosłupa mają stawy biodrowe, a na ruchomość stawów biodrowych wpływają stawy stopy. Tak więc nawet gdy znajdziemy ograniczenie ruchomości głowy musimy zbadać cały łańcuch kinematyczny gdyż pierwotna przyczyna może leżeć w stawach stopy.

Urazy ostre

Są to niespodziewane urazy powstałe najczęściej podczas uprawiania sportu. Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki te urazy się zagoją. Szybkość gojenia zależy w dużym stopniu właśnie od warunków jakie zapewnimy. Bardzo częstym urazem jest skręcenie boczne kostki. Kiedyś zalecano unieruchomienie kostki na kilka tygodni. Jednak dziś wiemy, że unieruchomienie powoduje osłabienie mięśni goleni, nie stymuluje więzadeł do gojenia i prowadzi do powstawania zrostów co wydłuża proces gojenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia połączone z terapią manualną zwiększają przepływ krwii z i do uszkodzonej kostki oraz stymulują więzadła i ścięgna do szybszego gojenia. Bardzo często podczas takich urazów okazuje się, że organizm nie funkcjonował optymalnie już przed urazem. Zwiększone przeciążenie mięśni i więzadeł doprowadziło do ich częściowego uszkodzenia, a ostry uraz którego doznaliśmy jest końcowym efektem takiego przeciążenia. W trakcie rehabilitacji zawsze analizujemy i usprawniamy pozostałe stawy aby zapobiec kolejnym kontuzjom.