Osteopatia pediatryczna

osteopatia pediatryczna

Osteopatia pediatryczna to szczególny dział osteopatii. Przede wszystkim dlatego, że niemowlę nie powie nam co mu dolega. Osteopata musi zdiagnozować dziecko i podjąć decyzję co do dalszego leczenia na podstawie opisu problemu przedstawionego przez rodziców oraz badania manualnego dziecka.

Osteopaci od początku swojej kariery są szkoleni w wyczuwaniu napięć mięśni, powięzi i innych struktur, a także ograniczeń ruchomości stawów i tkanek. Ta umiejętność jest niezwykle przydatna w przypadku leczenia niemowląt. Poród to niezwykle stresujące wydarzenie nie tylko z punktu widzenia matki, ale i dziecka. W czasie porodu całe ciało dziecka, a w szczególności główka poddana jest dużym siłom kompresji. Zazwyczaj ta kompresja nie pozostawia po sobie śladów.

Jednak czasami, zwłaszcza w przypadku długiego porodu, porodu z użyciem kleszczy, nieprawidłowego ułożenia dziecka, porodu przez cesarskie cięcie, czy w przypadku ciąży bliźniaczej powstają napięcia i ograniczenia mogące wpływać na prawidłowy rozwój dziecka. Takie napięcia mogą powodować asymetrię ciała. To z kolei może wpływać na to jak dziecko śpi, je, porusza się, jak pracuje jego układ pokarmowy oraz pozostałe układy. Gdy te nieprawidłowe napięcia przetrwają dziecko może cierpieć na kolki i refluks. Dzieci stają się niespokojne, mało śpią, często się budzą i dużo płaczą. Mają problemy karmieniem i wypróżnianiem. Z powodu utrudnionego drenażu górnych dróg oddechowych częściej cierpią na infekcje, w tym na infekcje ucha.

Terapia niemowląt może usunąć naprężenia, które w innym przypadku mogłyby negatywnie wpływać na ich wzrost.

Osteopatia pediatryczna jest szczególna także pod względem szybkości osiąganych rezultatów. Często już po paru wizytach dziecko zaczyna się inaczej zachowywać. Dla niemowlaka tydzień to długi okres czasu.  Dlatego ważne jest, aby terapię zacząć jak najwcześniej. Im wcześniej zaczniemy tym mamy większą szansę na szybkie wyleczenie dziecka. Najlepsze rezultaty osiągamy do szóstego miesiąca życia.

Więc jeśli zauważysz, że Twoje dziecko:

– często się budzi i niechętnie zasypia,

– ma problemy z karmieniem i wypróżnianiem,

– nienaturalnie się układa i wygina ciało,

– jest niespokojne i dużo płacze,

– cierpi na częste infekcje górnych dróg oddechowych lub ucha,

Zadzwoń i umów się na wizytę.